Ayame - Pielęgnowanie ogrodów

Park Keukenhof w Holandii

Tym razem w pogoni za pięknem ogrodów pojechaliśmy kawałek dalej. Do kraju wiatraków, drewnianych butów i kwitnących tulipanów. To właśnie w Holandii znajduje się słynny na całym świecie park Keukenhof, w którym to każdej wiosny odbywa się wystawa kwiatów cebulowych. Układy i kompozycje roślinne co roku są inne więc widoki nigdy się nie powtarzają. To miejsce naprawdę warto zobaczyć. Gorąco polecamy i przypominamy aby zabrać ze sobą aparat, bo miejsce to zapiera dech w piersiach.

 

Trochę historii 

 

Teren dzisiejszego parku Keukenhof w 15 wieku należał do Jacoba van Bawaria i był wówczas terenami myśliwskimi, i około zamkowymi.Nazwa Keukenhof wzięła się od przy zamkowego ogrodu ziołowego z którego to pozyskiwano zioła do zamkowej kuchni.

 

Obecny park był częścią sporego majątku Slot Teylingen pełenego pięknych dziko rosnących krzewów i wydm. Po śmierci Jacoba van Bawaria, Keukenhof przeszedł w ręce bogatych rodzin kupieckich.

Baron i baronowa Van Pallandt zaprosili dwóch architektów krajobrazu JD i LP Zocher, projektantów parku Vondelpark w Amsterdamie, aby zaprojektowali ogród wokół zamku. Projekt stworzony w stylu angielskim, stał się podstawą parku Keukenhof aż po dziś dzień.

 

W 1949 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lisse oraz wielu czołowych producentów i eksporterów kwiatów cebulowych, została tu zorganizowana pierwsza wystawa kwiatów na wolnym powietrzu. Sukces wystawy przerodził się w cyklicznie powtarzające się coroczne wydarzenie, które przyciąga miliony turystów z całego świata.

 

W dniu dzisiejszym posiadłość należy do Fundacji, ma 32 hektary i posiada 15 kilometrów ścieżek.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie zależnie od wieku i pochodzenia. Keukenhof zaskakuje i zachwyca pięknem kwitnących tulipanów, hiacyntów, narcyzów i innych wiosennych roślin cebulowych.